Інструкція до препарату

ЙОКС (JOX)

Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина чeрвоно-коричневого кольору зможливою слабкою опалесценцією;

склад: 50 мл розчину містять полівідон йоду 4,25 г, алантоїну 0,05 г;

допоміжні речовини: пропіленгліколь, левоментол, кислоти лимонноїмоногідрат, натрію дигідроцитрат, етанол 96%, вода очищена.

 

Форма випуску. Розчин для полоскання ротової порожнини.

 

Фармакотерапевтична група. Лікарські засоби, що застосовуються призахворюваннях горла. Антисептики. Код АТС R02AA20.

 

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Полівідон йод виділяє приконтакті зі шкірою або слизовими оболонками йод, що має широкий спектрпротимікробної дії за рахунок безпосередньої дії на протеїни мікроорганізмів.Препарат містить також алантоїн, який характеризується протизапальною дією.

Фармакокінетика. При місцевому нанесенні полівідон йоду на неушкодженушкіру абсорбція йоду мінімальна. При застосуванні в порожнині рота, у вагіні тана ушкодженій шкірі (сильні опіки) має місце більш виражена системна абсорбціяйоду, у результаті чого може виникнути інтерференція з тиреоїдальнимифункціями. Йод в організмі перетворюється на йодиди, які накопичуються головнимчином у щитовидній залозі та виділяються переважно нирками, а також у невеликійкількості з випорожненнями, слиною, пόтом. Йодиди проходять крізьплацентарний бар’єр, проникають у материнське молоко.

 

 

 

 

 

Показання для застосування. Ангіна катаральна, фолікулярна, лакунарна;ангіна стрептококова (при одночасному лікуванні антибіотиками); тонзиліт;фарингіт, глосит, афтозний стоматит, перші симптоми грипу.

 

Спосіб застосування та дози. Для полоскання рота і горла розчин слідрозвести водою у співвідношенні 1:20–1:40 (а саме: 2,5–5 мл при застосуваннімірного ковпачка або 1/2 чайної ложки на 100 мл води). Полоскання проводити 2–4рази на день, максимально – 6 разів на день. Інтервал між полосканнями повиненбути не менше 4 годин.

 

Побічна дія. Препарат відзначається доброю переносимістю.Симптоми підвищеної чутливості виникали тільки зрідка, можлива місцеваалергічна реакція на йод (свербіж, гіперемія, кропив’янка), що потребуєприпинення застосування препарату. У поодиноких випадках було виявлено короткочасневідчуття пекучого болю в місці застосування (переважно у дітей) або відчуттясухості у порожнині рота.

Тривале застосування полівідон йоду може спричинити йодизм (металевийприсмак, підвищене слиновиділення, набряки очей або гортані тощо).

 

Протипоказання. Алергія на компоненти препарату. Вагітність, періодлактації. Гіперфункція щитовидної залози, декомпенсована серцева, ниркованедостатність, дослідження або терапія радіоактивним йодом (у період за 2 тижніперед і після дослідження або терапії). Дитячий вік до 6 років.

 

Передозування. При правильному місцевому застосуванні препарату впорожнині рота або глотки не спостерігалися випадки передозування. Однак у разіпроковтування розчину йоду розвивалось гостре отруєння. Пацієнти спочаткувідчували металевий присмак у порожнині рота, починалося блювання, біль ушлунку та пронос. Протягом 1–3 діб спостерігалася анурія, набряк голосовоїщілини з наступною асфіксією, аспіраційна пневмонія або набряк легенів. Удеяких випадках спостерігався навіть сильний розлад кровообігу.

Лікування симптоматичне та спочатку включає стандартні заходи, щозапобігають подальшій абсорбції в шлунково-кишковому тракті. Пацієнт повиненвипити молоко та заварений крохмаль. Якщо не ушкоджено стравохід, можнапровести промивання шлунка. Крім того, необхідно прийняти активоване вугілля та1% чи 5% розчин тіосульфату натрію, що забезпечує відновлення йоду в йодид.Специфічного антидоту немає.

 

Особливості застосування. Препарат не призначений для внутрішньогозастосування.

Не слід проковтувати препарат. При ларингіті препарат можназастосовувати тільки у виняткових випадках.

Препарат містить 18,6% етанолу та не містить цукру.

З обережністю препарат застосовують у хворих на печінковунедостатність. У таких хворих може підвищуватись рівень трансаміназ, томунеобхідно контролювати його в сироватці крові.

Застосування Йоксу не впливає на здатність керувати транспортнимизасобами та механізмами.

 

 

 

Взаємодія з лікарськими засобами. Не рекомендується комбінувати препарат зіншими антисептичними засобами (особливо, якщо вони містять перекис водню) упорожнині рота та горла. Йокс несумісний з відновниками, солями алкалоїдів таречовинами, що відрізняються кислою реакцією.

 

Умови та термін зберігання. Препарат слід зберігати при температурі до 25°С унедоступному для дітей місці.

Термін придатності – 5 років.